Cart

Cart

Hack the System with Daily Menu

This project is seen as an experiment to produce the most sustainable collection, exploring innovative ways to produce garments and minimize waste. Daily Menu refers to the struggles that both the fashion industry as well as food industry have to face, their need to improve the production in a conscious and sustainable way. We adapt the creation of this collection to the most sustainable structure possible – creating new design from old garments and mixing them with new styles carefully produced from deadstock materials.

Projekt je považován za experiment s cílem vytvořit nejudržitelnější kolekci a zkoumat inovativní způsoby výroby oděvů a minimalizace odpadu. Daily Menu se do hloubky zabývá problémy, kterým musí čelit jak módní tak i potravinářský průmysl, jejich potřebě vědomě a udržitelně zlepšit svou produkci. Tvorba této kolekce se co nejvíce přizpůsobila nejudržitelnější možné struktuře – vytvořil se nový design ze starých oděvů a smísil se s novými styly pečlivě vyrobenými z deadstock materiálů.

‘DailyMenu’ is a solution to extend the life of second-hand garments and deadstock materials. Behind ‘Daily Menu’ is Doriane van Overeem, Karolina Jurikova and Maximilian Rittler. Three young designers taking their responsibility as the next generation fashion designers seriously and sharing the same core values concerning sustainable methods. Humor, originality and frivolity are as present in theirwork as their quest for examination, critique and action. One doesn’t rule out the other. In fact, their creative playfulness and open minds sustain theirinnovative and visionary energy. It’s ‘dumpster diving’ carried out intelligently, respectfully and in an organised way. Through collaborations with local suppliers and producers, the material sourcing and handling can be executed with a minimum level of resources and a maximum level of human interaction and knowledge exchange. Asynergy between creative, entrepreneurial and social forces.

„DailyMenu“ je řešením, které prodlužuje životnost použitých oděvů a materiálů. Za tímto projektem stojí Doriane van Overeem, Karolína Juříková a Maximilian Rittler. Tři mladí návrháři, kteří berou zodpovědnost vážně a sdílejí stejné základní hodnoty týkající se udržitelných metod. Humor, originalita a lehkomyslnost jsou v jejich práci viditelně přítomné, stejně jako jejich zkoumání, kritika a činy. Jedno nevylučuje druhé. Jejich kreativní hravost a otevřená mysl ve skutečnosti podporují jejich inovativní a vizionářskou energii. Je to jako „hrabárna“, která probíhá s respektem, inteligentně a organizovaně. Prostřednictvím spolupráce s místními dodavateli a výrobci lze získávání a manipulaci s materiálem provádět s minimálním odpadem zdrojů a maximální úrovní lidské interakce a výměny znalostí. Asynergie mezi kreativními, podnikatelskými a sociálními silami.

For fabrics it means to reach local designers and fashion houses : this is for both shirts and apron-dress. So far we sourced fabrics in Brussels from a designer’s overstock based here and from Fratelli Conforti, only working with overstock from Italian factories. For the other pieces, with the help of Les Petits Riens and De Kringwinkel, we upcycle existing garments and transform them . We collaborate with CiLAB (Mechelen) Founded by Jan Merckx, Clinton Topley and Sibille Diederichs, CiLAB is a fashion workshop, created to promote the reuse of textiles and change customers behaviour towards the creation of new designs. Syrian refugees with considerable know-how in tailoring help us and add something very special to our mission.

U tkanin to znamená oslovit místní návrháře a módní domy: platí to pro košile i zástěru. Látky se získávaly z návrhářského přepadu, který sídlí V Bruselu a od společnosti Fratelli Conforti, pracující pouze s nadprodukcí z italských továren. U ostatních kousků s pomocí Les Petits Riens a De Kringwinkel se upcyklovaly stávající oděvy a transformovaly se. Spolupracovalo se s CiLAB (Mechelen) – Společností CiLAB, kterou založili Jan Merckx, Clinton Topley a Sibille Diederichs. Je to vlastně módní workshop vytvořený za účelem podpory opětovného použití textilu a změny chování zákazníků při vytváření nových designů. Syrští uprchlíci se značným know-how v krejčovství nám pomáhali a přidávali do naší mise něco velmi zvláštního.